• BIST 100
  1.378,37
  % 0,18
 • ALTIN (TL/GR)
  454,68
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1151
  % 0,09
 • € EURO
  9,7299
  % 0,23
 • £ POUND
  11,2122
  % 0,34
 • BITCOIN/TL
  522690
  % 5,79
 • ETHEREUM/TL
  19300.57
  % 9,33
 • RIPPLE/TL
  15.82
  % 33,23

İngiliz ekonomist O’Neill: ”Türkiye’nin içinde olduğu gelişen piyasalar yatırım için cazip”

İngiliz ekonomist O’Neill: ”Türkiye’nin içinde olduğu gelişen piyasalar yatırım için cazip”

Küresel ölçekte agresif bir parasal genişleme dalgası beklediğini belirten düşünce kuruluşu Chatham House’un Konsey Başkanı ünlü İngiliz ekonomist Jim O’Neill, Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu gelişen piyasaların yatırım için cazip göründüğünü söyledi.

Mevcut parasal genişleme adımlarını doğru olduğunu altını çizen O’Neill, “Bazı büyük mali politika genişlemeleri gördük. Bu borçlulukları artıracaktı. Fakat 2.Dünya Savaşı gibi konvensiyonal savaşlarla kıyaslandığında, bence gayet uygun görünüyor. (Önümüzdeki dönemde) Daha büyük politika adımları gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“YATIRIM YAPMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN”

Türkiye’nin küresel yatırım ortamından nasıl etkileneceğine ilişkin olarak O’Neill, “Çok sayıda büyümekte olan piyasa bana değer seviyeleri nedeniyle oldukça mantıklı görünüyor. Bu ortamda yatırım yapan şanslı yada cesur yatırımcı, gelecek haftalarda büyük risklerle karşılaşsa bile, birkaç sene sonra bugününün gelişen piyasalara yatırım yapmak için doğru zaman olduğunu
görecek.” ifadelerini kullandı.

Jim O’Neill, küresel krizden çıkışın büyük oranda koronavirüse bulunacak bir aşı, ya da koronavirüs hastalarının tedavi kontrollerinin daha iyi seviyeye ulaşılması ile mümkün olacağını belirtti.

O’Neill,” zaman ve evdekal süreci ne kadar uzarsa, sadece ekonomik koşulların o kadar bozulacağı değil, aynı zamanda insan psikolojisi ve bunun gibi öngörülemeyen sağlık sorunlarının da ortaya çıkabileceği daha fazla anlaşılıyor.” diyerek altını çizdi

O’Neill, “Bundan sonraki dönemde gelişmiş ekonomiler ve diğer ekonomiler için İskandinav modelinin örnek model olarak görülebileceğini düşüyorum.” diyerek konuşmasını noktaladı.